Kūrybinės veiklos vaikams namuose: ką išbandyti be ekranų?

Kūrybinės veiklos vaikams namuose: ką išbandyti be ekranų?

Rankų darbo plastilinas: virtuvės chemija, kuri lavina pojūčius

Vienas paprasčiausių būdų perkelti kūrybines veiklas vaikams namuose iš ekranų į realų pasaulį – pasigaminti plastiliną patiems. Receptas: 2 puodeliai miltų, 1 puodelis druskos, 1 šaukštas citrinos rūgšties, 1 puodelis šilto vandens ir 2 šaukštai aliejaus. Įmaišykite natūralius maistinius dažiklius (ciberžolę geltonai, burokėlių miltelius rausvai). Procesas sužadina kinestetinį mokymąsi: vaikai mato tešlos struktūros pokyčius, o minkant dirba smulkioji motorika ir jutiminis suvokimas.

Kartoninių dėžių architektūra: antrinis dizainas su vaizduote

Surinkite siuntinių dėžes ir leiskite vaikams statyti miestą. Žirklės, lipni juosta, flomasteriai – ir turite „ekranų laiko“ alternatyvą, kuriai nereikia brangių Lego rinkinių. Duokite paprastą užduotį: pastatyti tiltą, laikantį knygą, ar bokštą aukštesnį už juos pačius. Tokia STEAM veikla skatina erdvinį mąstymą, problemų sprendimą ir bendradarbiavimą, o kartu ugdo ekologinį sąmoningumą, nes naudojamos antrinės žaliavos.

„Pasakų radijo teatras“: balsas, garsai ir improvizacija

Uždarykite ekranus, bet įjunkite diktofono programėlę. Vaikai pasirenka pasaką, susikuria personažų balsus, o virtuvės įrankiai tampa garso efektais: puodas – griaustinis, ryžių taurė – jūros ošimas. Tokia veikla lavina kalbėjimo įgūdžius, ritmą ir klausymąsi. Išsaugotas garso failas tampa šeimos archyvo dalimi, kurią smagu paklausyti po metų – tai nelygu trumpalaikiam „scrollinimui“ socialiniuose tinkluose.

Mini sodas ant palangės: sėklų stebuklas ir atsakomybės pamoka

Bazilikas, kressalai ar pupelės sudygsta per kelias dienas, tad mažieji nenuobodžiauja laukdami rezultatų. Parodykite vaikams, kaip pasigaminti daigyklą iš popierinio kiaušinių dėklo, naudokite kavos tirščius kaip trąšas – žiedinės ekonomikos pamoka čia pat. Kasdien šlakstant vandenį ir matuojant ūglio aukštį, vaikai mokosi kantrybės ir atsakomybės, o pasirodę lapeliai apdovanoja juos džiaugsmu.

Spalvų karnavalas su kavai filtru ir flomasteriu

Užduotis paprasta: ant apskritai iškirpto kavos filtro nupieškite storą flomasterio ratą aplink centrą, tada lašinkite vandens pipete. Rašalas sklaidysis, sukurs akvarelinius piešinius ir atskleidžia chromatografijos principą – štai kaip kūrybinės veiklos be ekranų virsta mokslo eksperimentu. Išdžiūvę filtrai tampa vitražais langui ar atvirukų dekoru.

Knyga be žodžių: iliustracijų pasaka jūsų vaizduotei

Pasitelkite senas žurnalų iškarpas, klijus ir tuščią sąsiuvinį. Vaikai kuria siužetą tik iš vaizdų, o vėliau žodžiu pasakoja istoriją. Taip lavinama nuosekli kalba ir vizualinė rašyba. Alternatyva – „flipbook“: perbraižykite personažo judesį puslapis po puslapio, sukurdami animaciją be planšetės.

Kasdienė mikro kūryba – mažos sėkmės, didelis pasitikėjimas

Raktas į ekrano alternatyvą – reguliarumas, ne monumentalūs projektai. Susikurkite „15 minučių kūrybos“ laikmatį po pamokų: vieną dieną formuojate plastiliną, kitą – lipdote kartoninį stogą, trečią – įrašote radijo laidos anonsą. Tokie trumpi, bet nuoseklūs seansai kuria sėkmės spiralę: baigtas darbelis = pasididžiavimas = noras kurti dar. Taip anakartinė „nuobodulio minutė“ tampa nuotykiu, o ekranas praranda magišką trauką, nes realus pasaulis pasiūlo daugiau spalvų, garsų ir tikrų, rankomis apčiuopiamų atradimų.